Vizită canonică a ÎPS Mitropolit Vladimir la Mănăstirea Căpriana

Joi, 16 februarie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Excelența Sa, Dl Igor Dodon, Președintele Republicii Moldova, la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului din s. Căpriana, r. Strășeni.

La întâlnire au participat PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, Președinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și Arhimandritul Filaret (Cuzmin), starețul sfintei mănăstiri Căpriana, împreună cu obștea.

În cadrul vizitei, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Vladimir a săvârșit un Tedeum la racla cu moaștele Sfântului Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni, alături de care s-a rugat și Președintele țării, pentru sănătatea și prosperitatea poporului moldav.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media